Справжній лицар…який він? 7 міфів, яким не можна вірити

15 березня 2013 р.

Середньовіччя було казковим часом, населеним доблесними лицарями і принцесами, яких регулярно рятували від драконів і злобних чаклунок. Ну, звичайно ж, всі ми розуміємо, що це не так.

Проте, крім очевидних стереотипів є й такі, про які знають не всі. Давайте ж спробуємо розібратися в стереотипах про лицарів, які насправді не є правдивими і заважають нам правильно сприймати образ справжнього чоловіка.

Міф № 1. Лицарі були доблесними
Лицарі були доблесними?
Доблесними як раз лицарі бували дуже рідко. Лицарі – це професійні військові, які заробляли на життя суто військовими діями. Тому коли воєнних дій не було, вони могли влаштувати їх самі, періодично промишляючи крадіжками і розбоєм.

Фактично, образ лицаря був більше схожий на сучасного гангстера, ніж на доблесного героя.

Міф № 2. У всіх лицарів були замки
У кожного лицаря був замок?
Всеодно, що сказати, що у кожної людини є свій особняк. Замки були тільки у вельми багатих і тих, кому пощастило народитися в сім’ї першим. Другі, треті і четверті сини часто виявлялися викинутими на вулицю суворими законами успадкування. Вони могли при цьому збиратися в групи і шукати «кращого життя». Зазвичай у лицарі йшли саме ті, хто лишався без спадщини, без родового маєтку. Стаючи лицарем, чоловік сподівався на те, що зможе заробляти цим собі на прожиття. І тут ми повертаємося до першого пункту.

Міф № 3. Лицар був неповороткий в обладунках
Лицар був неповороткий в обладунках
Лицарський обладунок – зручний “наряд”, тому що люди в ньому воювали. Якби обладунок викликав дискомфорт, його б просто не використовували.

Цей міф дуже добре розвінчують сучасні реконструктори, які займаються історичним середньовічним боєм. Повноконтактні бої в лицарських обладунках (як на “Середньовічному Хотині“) ведуться кілька раундів підряд. В обладунках лицарі і бігають, і стрибають, й взагалі, відточують бойову майстерність на повну.

Міф № 4. Лицарські обладунки важили по 80 кілограм
Лицарські обладунки важили по 80 кілограм
Середня вага лицарського обладунку не перевищувала 25 кілограм, а 25 кілограм, рівномірно розподілені по тілу людини з гарною фізичною підготовкою, – це зовсім невелика вага, яка абсолютно не заважає рухатися.

Міф № 5. Лицарські мечі важили по 20-30 кілограм
Скільки важили лицарські мечі
Відповісти на цей міф можна просто – візьміть гриф від штанги і спробуйте їм помахати однією рукою. Вийшло? Звичайно ж, ні. У середньовіччі люди були такої ж сили, як і ми з вами, так що порівняти лицаря можна з сучасним спецназівцем, – тобто вони сильні і витривалі, але унікальних фізичних здібностей у них немає.

Середня вага одноручного меча рідко перевищував півтора кілограми, а дворучного, майже в ріст людини – 4 кілограми (максимум – 5 кілограм), але це були одиничні екземпляри. Меч – це зброя, і вона повинна бути зручною, такою, щоб нею можна було довго вести бій і не втомлюватися.

Міф № 6. За доблесний вчинок звичайному селянину могли дати лицарське звання
В яких випадках селянин міг стати лицарем?
Легенди про таке, звичайно, ходять і, можливо, поодинокі випадки і мали місце, але, загалом, це було нереально. Враховуючи те, що на турнірах герольди могли годинами сперечатися про родовід свого пана, чіплятися до кожної коми і намагатися визначити, хто родовитіший, то ні про яких селян і мова не могла йти. Лицарі були дворянами, і стати ними можна було тільки за народженням. А селянин міг розраховувати хіба що на місце піхотинця.

Міф № 7. Лицарі співали серенади своїм дамам серця і присвячували їм вірші
Лицар та його дама серця
Насправді більшою мірою вони всі були неосвіченими, тому що з освітою в середньовічній Європі було не дуже добре. Звичайно, вони були розумніші, ніж середній селянин, навіть вміли читати (хоча не всі), але до серенад і віршів їм часто було далеко.

Імідж лицаря в середньовіччі був далекий від того безхмарного, світлого і доблесного воїна світла, якими ми їх уявляємо зараз. Адже навіть своє прізвисько – Левине Серце – Річард I отримав насправді не за хоробрість, а за жорстокість. І куди вже там до серенад …

Ось такими насправді були лицарі. Хоча їх завжди оточували ореолом благородства і чесності, реалії суворого життя накладали свій відбиток.
Але з часом правду замінює казка, в яку вірять і яка надихає. Так нехай краще сучасних хлопців надихає ідеалізований образ середньовічного лицаря і тоді справжніх чоловіків у світі буде більше.

Всіх, кого приваблюють лицарі та лицарство – незалежно від віку, статі та інтересів – запрошуємо на фестиваль “Середньовічний Хотин”. Якщо бажаєте виграти цінні призи на фестивалі – скачуйте запрошення. Будемо раді бачити Вас з 9 по 12 травня 2013 року в Хотині!

Фото з фестивалю
Професійні бійці завжди обговорюють тактику перед боєм.
FAQ
faq image